Шановні відвідувачі!

Наш проект потребує допомоги, будемо раді Вашій підтримці:
(Приват Банк)
5168 7427 3161 0352
Семенець Роман.
З повагою: Адміністрація сайту.

Print Friendly and PDF

postheadericon Гусопаска

Гусопаска

   Давно вже це було: жила – була на світі стара королева, у якої чоловік вже помер і залишилася одна дочка – красуня. Коли та виросла, то заручилася з одним королевичем на чужині.

   Настав час вступати їм в подружжя; королівна мала вирушити в іноземну державу, і її мати – королева дала їй у придане дуже багато цінного:  прикрас, срібла і золота… одним словом, все, що належало їй, бо вона дуже любила свою дочку.

   Крім всього цього королева віддала своїй дочці і служницю в провідники, яка повинна була з нею разом їхати і передати її в руки нареченого; кожній з них – і нареченій, і служниці – дала по коню.

Кінь королівни звався Фалада і вмів говорити.

   Коли настав час розлуки, королева пішла в свою відпочивальню, взяла ножик і проколола пальці, так що кров з них закапала; на пальці вона наклала ганчірочку, накапала на неї три краплі крові, віддала доньці і сказала:

— Донечко, прибережи ці краплі моєї крові; вони тобі в дорозі знадобляться.

   Так і розпрощалися вони зі сльозами; ганчірочку королівна сховала до себе за пазуху, сіла на коня і пустилася в дорогу до свого нареченого.

   Після годинного переїзду королівні дуже захотілося пити, і вона сказала своїй служниці:

— Зійди з коня і зачерпни мені води зі струмка в глечик, який ти для мене захопила, мені дуже пити хочеться.

— Коли вам пити захочеться, – відповідала вона, – так ви можете самі зійти з коня, нахилитися до води і попити, а я вам не намірена прислуговувати.

   Королівну так мучила спрага, що вона зійшла з коня, нахилилася до струмка і стала пити, мимоволі вирвалося у неї: "Ах, Боже мій!" – а три крапельки крові відповіли їй: "Якби знала це твоя матінка, що ти сама воду пішла набирати у неї серце в грудях розірвалося б!"

   Але королівна тільки зажурився, не сказала ні слова і знову сіла на коня.

   Так проїхали вони ще багато верст; а день був спекотний, сонце палило, і незабаром спрага стала знову мучити королівну. Проїжджаючи повз річки, вона ще раз покликала служанку і сказала: "Зійди з коня і дай мені напитися з мого золотого глечика." Вона вже на неї сердитися і не думала.

   Служанка відповіла їй ще гордовито: "Коли хочете пити, ступайте і пийте, а я вашою служницею бути не має наміру."

   Тоді зійшла королівна з коня, від великої спраги припала до води, заплакала і сказала: "Ах, Боже мій!" – а три крапельки крові їй знову відповіли: "Якби знала твоя матінка, що ти знову сама все робиш у неї серце в грудях розірвалося б!"

   І між тим, як вона жадібно пила і до води нахилялася, випала у неї з-за пазухи в воду ганчірочка з трьома крапельками крові і понесло її водою за течією, а вона через хвилювання не замітила …

   Служанка це бачила і зраділа тому, що вона тепер отримала владу над королівною: позбувшись трьох крапельок материнської крові, та ставала зовсім слабкою і безпорадною.

   Коли вона, повернувшись від річки, хотіла знову сісти на свого коня, який звався Фалада, служниця сказала їй: "На Фаладі слід мені їхати, а тобі на моїй шкапі," – і королівна мала на це погодитися.

   Потім служанка наказала їй дуже грубо, щоб вона зняла з себе королівське плаття і наділа її, просте, і повинна була заприсягтися, що вона нікому при королівському дворі ні слова не скаже про те, що вони сукнями обмінялися; а якби вона не дала цієї клятви, то служанка погрожувала її на місці вбити. Але Фалада все це бачив і все примічав.

   І ось служанка сіла верхом на Фаладу, а справжня наречена на її поганого коня, і так поїхали вони далі, до самих воріт королівського замку.

   Там дуже зраділи їх прибуттю, королевич вибіг їм назустріч, допоміг служанці злізти з коня і подумав собі, що вона і є його нареченою.

   Він повів її вгору по сходах в замок, а справжня королівна мала внизу чекати. Старий король тим часом дивився з віконця в двір і помітив, яка вона була тонка, ніжна і красива; пішов він до нареченої і запитав її, що за особа з нею приїхала і там у дворі залишилася і хто вона така. "Я її з собою по дорозі прихопила, щоб не одній мені їхати; дайте їй якусь роботу, щоб вона не залишалася без діла."

   Але у старого короля не було для неї роботи, і він сказав тільки: "Є у мене маленький хлопчик, що гусей пасе, от нехай йому допомагає."

   Хлопчика того звали Кюрдхен, йому і повинна була справжня наречена допомогти гусей пасти.

   Незабаром після того несправжня наречена стала говорити, молодому королю: "Милий мій чоловіче, прошу вас зробити мені маленьку послугу."

— Із задоволенням, – відповів він.

   "Так ось, накажіть покликати шкуродера і відрубати голову тому коню, на якому я сюди їхала, бо він мені дуже дошкуляв по дорозі сюди."

   Так говорила вона навмисне, а власне кажучи, побоювалася того, що цей кінь міг розповісти, як вона повелася в дорозі з королівною.

   Дійшов і до справжньої королівни слух про те, що вірний Фалада повинен померти, і ось вона таємно пообіцяла шкуродеру дати червонець, якщо той зробить їй маленьку послугу.

   У королівському місті були великі похмурі ворота, через які вона ввечері і вранці повинна була проганяти гусей. Ось під цими воротами вона і просила шкуродера прибити голову Фалади їй на пам'ять. Так і пообіцяв їй шкуродер, відрубав вірному коню голову і прибив цвяхом під похмурими воротами.

   Рано вранці, коли вона з Кюрдхеном проганяла гусей під воротами, вона сказала :

Висиш ти тут, мій вірний Фаладо!

— А голова їй відповіла:

А тобі, королівна, гусей треба гнати …

Якщо б твоя матінка дізналась про це,

Серце взірвалось у неї оце!

   Так і пройшли вони далі за місто, і пригнали гусей на пасовисько. Прийшовши на лужок, присіла вона на травичку, розпустила свою косу, а коса у ній блищала як золото, і Кюрдхен це побачив, і дуже йому сподобався блиск її волосся, і він захотів парочку волосин у королівни з коси вирвати.

Тоді вона промовила:

Дуй, подуй ти вітерець,

Шапку з Кюрдхена ти здуй;

Вдалину гони її, прошу,

Поки косу розчешу!

   І налетів раптом такий сильний вітер, що здув з Кюрдхена його шапку, погнав її вдалину, і хлопчик змушений був за нею бігти.

   Поки він повернувся, королівна розчесала і прибрала своє волосся, і хлопчикові не дісталося жодного її волоска. Тоді хлопчик розсердився на неї і не став з нею говорити; і так пасли вони гусей до самого вечора, а потім вирушили додому.

   На другий ранок, проходячи під похмурими воротами, королівна сказала:

Висиш ти тут, мій вірний Фалада!

А Фалада відповідав їй:

А тобі, королівна, гусей треба гнати …

Якщо б твоя матінка дізналась про це,

Серце взірвалось у неї оце!

   А прийшовши на пасовище, сіла вона знову на лужок і знову стала розчісувати своє волосся, і Кюрдхен став знову за нею бігати і хотів її схопити за волосся; але вона промовила:

Дуй, подуй ти вітерець,

Шапку з Кюрдхена ти здуй;

Вдалину гони її, прошу,

Поки косу розчешу!

   І налетів вітер, і зірвав з голови у хлопчика його шапку, і довелося йому довго за нею бігати, а коли він повернувся, вона вже давно прибрала своє волосся, і він жодного волоска від неї добути не міг; і знову вони пасли своїх гусей до вечора.

   Під вечір, однак же, коли вони гусей пригнали, Кюрдхен пішов до старого короля і сказав: "З цією дівчиною я не хочу більше гусей пасти."

— А чому так? – запитав король.

— Так вона мені цілий день докучає.

   Старий король став розпитувати його, чим вона йому докучає. На це Кюрдхен сказав: "Вранці, коли ми з гусьми проходимо під похмурими воротами, а там кінська голова на стіні повішена, вона тій голові каже:

Висиш ти тут, мій вірний Фалада!

— А голова їй відповідає:

А тобі, королівна, гусей треба гнати …

Якщо б твоя матінка дізналась про це,

Серце взірвалось у неї оце!

   А потім він розповів королю, що щоранку відбувається на гусячому пасовище і як він повинен за вітром ганятися за своєю шапкою.

   Старий король наказав йому наступного дня знову гнати гусей з королівною, а сам засів позаду похмурих воріт і чув своїми вухами, як вона говорила з головою свого Фалади; потім пішов він за нею слідом на пасовище і сховався за кущ на галявині.

   Тут незабаром він своїми власними очима побачив, як Кюрдхен і гусопаска пригнали стадо гусей і як вона потім сіла і розпустила своє волосся, блискуче як золото. Слідом за тим вона знову – таки сказала:

Дуй, подуй ти вітерець,

Шапку з Кюрдхена ти здуй;

Вдалину гони її, прошу,

Поки косу розчешу!

   І знову налетів порив вітру і понісся з шапкою Кюрдхена вдалину, так що той повинен був за ним довго бігати, а гусопаска тим часом спокійнісінько розчісувала і плела свої коси, і старий король все це спостерігав зі своєї засідки.

   Ніким не помічений, повернувся він додому, і коли ввечері гусопаска пригнала гусей з пасовища, він покликав її в сторону і запитав, чому вона все це робить.

— Цього не смію я вам сказати, – відповідала вона, – не смію я нікому на своє горе поскаржитися, бо я присягнулася про це мовчати, не то доведеться мені життя втратити.

   Але король наполягав і продовжував допитувати, і все ж нічого від неї не міг добитися. "Ну, – сказав він, – якщо вже ти мені нічого сказати не хочеш, так ось поділися своїм горем з цією своєю залізною грубкою," – так на те і пішов.

   Тоді влізла королівна в залізну піч, стала плакати і скаржитися, полегшила своє наболіле серце і сказала: "Ось сиджу я тут, бідна, всіма покинута! Хоча я королівна за народженням, а підступна служанка силою змусила мене скинути моє королівське плаття і зайняла моє місце у нареченого, тим часом як я стала гусопаскою і тепер змушена справляти всяку чорну роботу. Якби знала то моя матінка, у ній серце з горя розірвалося б! "

   А король тим часом стояв нагорі у самого гирла труби, прислухався і чув все, що вона говорила.

   Вислухавши її, він повернувся знову в ту ж кімнату і велів їй вийти з грубки.

   Він наказав одягнути її в королівське плаття – і надивуватися не міг її красі.

   Потім покликав король свого сина і розказав йому, що приїхала до нього не його наречена, а її служниця, і що дівчина – гусопаска є його справжня наречена.

   Молодий король був радий, побачивши, яка в нього наречена красуня і розумниця, і з приводу цього відкриття затіяв великий бенкет, на який запросив всіх своїх друзів і близьких.

   На першому місці за столом сидів жених, і королівна сиділа по одну його руку, а служанка – по іншу і настільки була засліплена, що не могла впізнати королівну в її блискучому вбранні.

   Коли все попили і поїли, і повеселішали, старий король задав служниці загадку: "Чого б гідна була служниця, яка так – то і так – то обдурила свою господиню?" – І потім, виклавши перед усіма історію королівни, зажадав, щоб служанка сказала, який вирок слід вимовити над такою ошуканкою.

   Вислухавши короля, служанка сказала: "Така обманщиця гідна була б того, щоб роздягнути її догола, посадити в бочку, вбиту цвяхами; а в ту бочку впрягти двох білих коней і на тих конях котити її по вулицях в бочці до самого місця кари."  

   Король же сказав: "Ця обманщиця – ти сама, і вимовила ти свій власний вирок: над тобою його і виконаємо."

   І коли цей вирок було виконано, молодий король одружився на справжній королівні, і правили вони своїм королівством довго і мирно.

Додати коментар