Строката Шкурка
Строката Шкурка
Давно, дуже давно жив та був на світі король, а у того короля була дружина з золотим волоссям, і була вона така прекрасна, що подібну їй красуню на всій землі не знайти було.
Якось вона захворіла, і коли вона відчула, що скоро помре, то покликала короля до своєї постелі і сказала йому:
— Якщо ти після моєї смерті знову побажаєш одружитися, не бери заміж жінку, яка не буде так само прекрасна, як я, і щоб волосся було у неї таке ж золотисте, як у мене. Ти мені це повинен обіцяти!
Коли король дав їй цю обіцянку, вона закрила очі і померла.
Король довгий час був невтішний і навіть не думав про друге одруження. Нарешті, його радники стали йому говорити, що негоже королю бути нежонатому і що йому слід одружитися, щоб у його підданих була і королева.
Ось і розіслані були у всі країни посли шукати королю наречену, яка б якраз походила красою на покійну королеву. Але подібної красуні не могли розшукати в усьому світі; а якщо і знаходили, так у них не було такого золотистого волосся, як у покійної королеви. Так і повернулися посли додому, не виконавши даного ним доручення.
А у короля була падчерка, яка була так само прекрасна, як її покійна мати, і волосся у дочки було таке ж золотисте, як у тої. Коли вона підросла, король подивився на неї одного разу, побачив, що вона як дві краплі води схожа на його покійну дружину, і раптом закохався в неї.
І сказав він своїм радникам:
— Я думаю одружитися на своїй пасербиці, тому що вона як дві краплі води схожа на свою матір, а іншої нареченої, яка так само була б схожа на покійну дружину, я у всьому світі знайти не можу.
Радники, почувши це, перелякалися і сказали королю:
— Бог заборонив батькові одружитися з донькою; з гріха нічого не може відбутися доброго, і все твоє царство через твій гріх загинути може.
Пасербиця ще більш радників перелякалася рішенням, прийнятого батьком; але вона ще сподівалася відмовити його від лихого наміру.
Тоді сказала вона йому:
— Перш ніж виконаю ваше бажання, я повинна отримати в дар три сукні: одну – золоту, як сонце, іншу – срібну, як місяць, і третю – таку ж блискучу, як зірки; потім мені потрібен плащ, зшитий з тисячі шматків різних хутр так, щоб від кожного звіра у вашому королівстві було в тому плащі по клаптику його шкури. Так говорила вона і сама про себе думала: "Цього зробити ніяк не можна, і можливо, вдасться відговорити вітчима від його поганих намірів.
Але король не відступав від свого задуму і замовив всяким майстриня у своєму королівстві, щоб вони виткали для королівни три сукні, які вона забажала, а єгерям своїм наказав переловити усіх звірів у своєму королівстві і в кожного взяти по клаптику його шкури; з усіх цих клаптиків різних шкурок був зшитий строкатий плащ.
Коли ж все за наказом короля було виготовлено, він приніс цей плащ і ці сукні до своєї падчерки, розстелив їх перед нею і сказав:
— На завтра призначаю весілля.
Переконавшись у тому, що немає ніякої надії на можливість відговорити вітчима від його намірів, падчерка зважилася нарешті втекти з батьківського дому.
Вночі, коли всі спали, вона піднялася з ліжка і з усіх своїх коштовностей взяла тільки три речі: золоту каблучку, золоту самопрядку і золоте мотовило; три сукні вона поклала в горіхову шкаралупу, строкатий плащ з різних хутр на себе накинула, а обличчя і руки свої вимазала сажею. Потім помолилася і пішла з дому, і йшла цілу ніч, і нарешті прийшла у великий ліс. Стомившись від довгого шляху, вона залізла в дупло великого дерева і заснула.
Ось вже і сонце зійшло, а вона все ще спала, і спала навіть тоді, коли сонце піднялося вже високо. А тут якраз і сталося, що той сусідній король, якому цей ліс належав, виїхав в нього на полювання. Собаки його, підбігши до дерева, в якому спала королівна, обнюхали його і стали навколо того дерева бігати і гавкати.
Король і сказав своїм єгерям, щоб вони подивилися, що за звір ховається в тому дереві. Єгері за наказом заглянули в дерево і, повернувшись, доповіли королю: "В дуплі дерева лежить дивовижний звір, якого нам ще ніколи бачити не доводилося; шкура його складається з тисячі різних шкурок, а сам він лежить і спить.
— Подивіться, чи не можна буде цього звіра живцем зловити, і якщо можна, то прив'яжіть його на візок.
Але тільки королівські єгері доторкнулися до королівни, вона прокинулася, з переляку і крикнула їм:
— Я бідна, батьком і матір'ю покинута сирота, згляньтеся ви наді мною і візьміть мене з собою.
А вони і сказали їй:
— Строката Шкурко! Ти і справді на кухні можеш стати в нагоді, підемо з нами, мабуть, будеш там на кухні хоч попіл вигрібати.
Посадили її на віз і поїхали додому, в королівський замок. Там вони вказали їй на темну комірчину під сходами і сказали: "Ну, хутровий звір, тут ти жити, і спати можеш.
І стали її посилати на кухню, змусили носити дрова і воду, розводити вогонь, щипати пір'я з битої птиці, овочі вибирати, попіл вигрібати і всякі чорні роботи виконувати.
Так і жила довгий час Строката Шкурка у великій нужді при дворі сусіднього короля.
Трапилося одного разу, що в замку святкувалося якесь свято; ось королівна і звернулася до головного кухаря, і сказала йому:
— Дозвольте мені ненадовго піднятися наверх та подивитися, як там святкувати будуть. Я в сінях за дверима постою.
— Іди – відповів кухар, – але щоб через півгодини ти тут знову була і весь попіл з печі вигребла.
Ось і взяла вона свою масляну лампу, побігла до своєї комірчини, скинула строкатий свій плащ, обмила сажу з рук і з обличчя, так що її краса знову з'явилася у всій своїй красі. Потім розкрила вона свій горішок і вийняла звідти сукню, блищачу, як сонце.
Надягнувши те плаття, вона піднялася наверх, де відбувалося свято, і всі при зустрічі поступалися їй, так як ніхто її не впізнав і всі вважали, що йде якась королівна. Сам король вийшов їй назустріч, подав руку і став з нею танцювати, а сам про себе думав: "Такої красуні ніколи ще мені не траплялося бачити!"
Закінчилася танець, вона вклонилася, і коли король став її шукати, її й слід прохолов, і ніхто не знав, куди вона поділася. Король запитав навіть сторожів, що стояли перед замком, але ті відповідали що не бачили нікого, хто б із замку вийшов.
А вона побігла до своєї комірчини, жваво скинула з себе свою сукню, знову вимазала обличчя і руки сажею, накинула свій строкатий хутряний плащ і знову звернулася в Строкату Шкурку.
Коли вона прийшла в кухню і хотіла взятися вигрібати попіл, старший кухар сказав їй:
— Попіл залиш до завтра, а ось вари суп для короля, а я теж збігаю, подивлюся на свято; тільки дивися, щоб ні волоска в суп не попало, а то я тебе більше і годувати не стану.
Пішов кухар наверх, а Строката Шкурка зварила суп для короля, та до того ж ще хлібний, зварила, як вміла, і коли суп був готовий, вона збігала в свою комірчину, дістала своє золоте колечко і опустила його в ту миску, в яку налитий був суп.
Тим часом нагорі танці закінчилися, король наказав принести собі суп, став його їсти, і суп здався йому таким смачним, якого він ще ніколи не їв. Доївши суп до кінця, він побачив на дні тарілки золоту каблучку і ніяк не міг зрозуміти, як вона туди потрапила.
Ось і звелів він покликати до себе кухаря. Кухар перелякався, почувши цей наказ, і сказав Строкатій Шкурці:
— Мабуть ти ненароком волосся в суп впустила? Якщо це так, то ти будеш покарана.
Коли він перед королем з'явився, той запитав його:
— Хто суп варив?
— Я його варив, – відповів кухар.
— Це неправда, – сказав король, – суп був зовсім інакше зварений і притому набагато смачніше колишнього.
Тоді кухар сказав:
— Повинен зізнатися, що не я той суп варив, а Строката Шкурка.
— Піди і поклич її до мене, – сказав король.
Коли Строката Шкурка прийшла, король запитав її:
— Хто ти?
— Я неборака, у якої немає ні батька, ні матері.
— Навіщо ти в мене в замку?
— Щоб кожен міг мною зневажати і наді мною знущатися.
— А звідки в тебе то золоте кільце, яке я знайшов на дні тарілки? – Продовжував допитувати король.
— Ні про яке кільці я нічого не знаю, – відповіла вона.
Так король нічого і не міг від неї довідатися і відправив її назад на кухню.
Через деякий час у королівському замку був знову банкет, і Строката Шкурка, як і того разу, відпросилася у кухаря сходити наверх і подивитися на танцюючих. Він відповів їй:
— Іди, але через півгодини будь тут і звари королю той хлібний суп, який йому так сподобався.
Тоді вона побігла в свою коморочку, вмилася, розкрила горіхову шкарлупку і, вийнявши з неї плаття, сріблясте, як місяць, вбралася в нього.
Потім пішла наверх – ні дати ні взяти королівна; і король вийшов їй назустріч і зрадів тому, що знову її побачив, і так як танці щойно починалися, то він і став танцювати з нею. Коли ж танці закінчилися, вона знову зникла так швидко, що король і помітити не міг, куди вона поділася.
Вона ж прибігла до своєї комірчини і знову звернулася в Строкату Шкурку, і прийшла на кухню суп варити. Коли кухар відлучився наверх, вона принесла із своєї комірчини золоту самопрядочку і поклала її на дно миски, в яку суп був налитий.
Потім суп був поданий королю на стіл, і той його став їсти, і здався він йому таким же смачним, як минулого разу; з'ївши весь суп, король наказав покликати кухаря, і той йому знову – таки повинен був зізнатися, що варив суп не він, а Строката Шкурка.
Закликали і її до короля, але вона як і раніше відповідала, що тут тільки всім на посміх і в образу, і що вона нічого не знає про золоту самопрядочку.
Коли ж король втретє влаштував свято в своєму замку, і на цьому святі все відбувалося, як на двох попередніх. Тільки кухар сказав їй:
— Ти мабуть чаклунка, і суп твій тому королю і подобається більше, ніж мій, ти завжди що – небудь в суп підкладаєш.
Проте ж, на прохання її, він її відпустив на певний час наверх. Ось вона і вбралася в сукню, блищачу, як зірки, і в ній увійшла до зали. Король знову запросив її танцювати з собою, і йому здалося, що вона ще ніколи не бувала така гарна, як в той день.
І в той час як вона танцювала з ним, він непомітно надів їй колечко на пальчик і наказав, щоб танець тривав. По закінченні його він спробував було утримати її за руки, але вона вирвалася і так швидко прошмигнула в натовп, що миттю сховалася у нього з очей.
Королівна бігом прибігла до своєї комірчини, але так як вона довше півгодини залишалася нагорі, то вже не встигла зняти своє дивовижне плаття, а тільки поверх нього накинула свій строкатий плащ; похапцем не встигла вона собі досить зачорнити обличчя сажею, і на руці її один з пальців залишився білим. Потім вона побігла в кухню, зварила суп королю і під час відсутності кухаря поклала в нього золоте мотовило.
Король, як побачив мотовильце, так зараз же наказав покликати до себе Строкату Шкурку, і йому кинувся в очі незамазаний пальчик і його колечко на ньому.
Тут схопив він її за руку і тримав міцно, а коли вона хотіла вирватися і втекти, строкатий хутряний плащ відкрився трохи, і з-під нього блиснуло її вбрання, сяюче, як зірки. Король вхопився за плащ і зірвав його. При цьому її золотисте волосся розсипалося по плечах, і вона з'явилася перед ним у всій красі і вже не могла від нього сховатися.
І коли вона змила з лиця свого сажу і кіптяву, то стала такою красунею, що в усьому світі іншої такої і не знайти! Король тут і сказав їй:
— Ти будеш моя наречена, і ми ніколи більше з тобою не розлучимося.
Відсвяткували вони весілля і жили в достатку до самої своєї смерті.