Циган та чоловік
Циган та чоловік
Ішов чоловік шляхом, а над шляхом росла якась деревина. Дивиться чоловік — сидить циган на тому дереві на гілці і рубає її, і вже підрубав зовсім, от-от гілка уломиться. Чоловік і каже:
— Цигане, цигане, упадеш.
— А почім ти знаєш? Хіба ти Біг? — відізвавсь циган.
— Я не біг, а йшов, та знаю, що упадеш.
Не поняв віри циган мужикові. Сидить собі на гілці та й цюка. Ще не покривсь чоловік тою горою, а циган вже доцюкавсь, що гілка луснула, і бебехнувся з нею циган на землю. Зараз схопивсь циган і побіг доганяти мужика.
— Батечку, голубчику, — наздогнавши, благає циган мужика, — коли ти взнав, що я упаду, то ти знаєш, чи скоро я і умру: скажи, мій голубе, скільки мені на світі жити ще зосталось?
Щоб швидше циган відчепився:
— Як тричі кашлянеш, то й умреш, — відказав чоловік що попадя.
— Е, побіжу ж я та хоч скажу жінці, що скоро вмру, — заголосив циган.
Подавсь циган до жінки, та дорогою задихався та й закашлявся. Тільки що кашлянув утретє, так і розтягся на шляху, і лежить ні живий ні мертвий. Їхав на ту пору тим шляхом пан. Зупинив кучер коней, почав штовхати цигана, щоб устав із шляху. Не ворухнется циган. Підходить до нього сам пан, торкає його ногою і питає:
— Чом ти, цигане, не підводишся?
— Мені чоловік казав, що я вже вмер.
Розсердився пан і звелів кучерові стьобонути цигана батурою. От кучер як стьобоне — мовчить циган, він удруге, утретє… Не змігся циган влежати, та як схопиться, — давай панові дякувати:
— Спасибі тобі, паночку, що ти воскресив мене! Мені чоловік сказав, що як тричі кашляну, то і вмру. Я кашлянув тричі, та й думав, що вже вмер. Теперечки побіжу, похвалюсь жінці, що живий зостався.